گردشگری راه آهن ایران

نخستین قطار اختصاصی گردشگری در کشور

گردشگری راه آهن ایران، یا آنچه از آن در ایران قطار گردشگری نیز یاد می‌شود، عنوان مجموعه گردش‌هایی است که در آن قطار و راه‌آهن فقط وسیله حمل و نقل و جابه‌جایی به حساب نمی‌آید، بلکه خودِ راه‌آهن، زیبایی‌های ابنیه و مسیر آن، تاریخ ساخت خط سراسری، فرهنگ و تاثیرات اجتماعی شکل گرفته در اطراف آن، و هر آنچه که به این خط آهنی و ایستگاه و تجهیزات و قطار مربوط می‌شود، موضوع اصلی گردشگری است.

برای همین است که از عنوان گردشگری راه‌آهن ایران به جای گردشگری ریلی و قطار گردشگری استفاده می‌کنیم. هدف اصلی در گردشگری راه آهن، علاوه بر آشنا کردن مخاطب با کلیت راه‌آهن و جذابیت‌های آن، ارائه تصویری از وضعیت اجتماعی و اقتصادی و فرهنگ کار در کشور ایران در زمان احداث و بهره‌برداری راه‌آهن است.

به همین علت توجه خاصی به مدارک مکتوب و تصویری از نخستین سال‌های ساخت راه‌آهن و همچنین آثار فیزیکی بجا مانده در حاشیه مسیر راه‌آهن ایران دارد، تا از این طریق تجربه‌ای منحصر بفرد را در اختیار مخاطب قرار دهد.

چرا گردشگری راه آهن ایران

چرا گردشگری راه‌آهن مهم است

پروژه ساخت راه‌آهن سراسری ایران از جمله پروژه های بین المللی موفق در ایران است که هنوز هم به لحاظ فنی، عملکرد و حتی وجه فراتر از عملکرد، مثال زدنی است. همراه شدن با قطار گردشگری، و بازدید از چنین جاذبه ای، فرصتی مناسب برای دانشجویان و مهندسین راه آهن، عمران و صنایع است تا از نزدیک شاهد خلاقیت، تعهد و هماهنگی مهندسی در طول بیش از هزار کیلومتر خط راه‌آهن باشند.

از جمله ویژگی های گردشگری راه آهن، راحتی و امنیت سفر است. تردد بیش از ظرفیت جاده ای شمال عموما در روزهای تعطیل و آخر هفته، از جمله نگرانی های تورگردانان و گردشگران در این مسیر زیباست. قطار علاوه بر راحتی نسبی در هنگام حرکت، به لحاظ زمان بندی و پیش بینی مسیر بسیار دقیق تر و منظم تر از وسایل نقلیه ای جاده ایست.

مخاطبین گردشگری راه آهن ایران

تورهای قطار گردشگری مانند تور یک روزه قطار (مانند تور یک روزه قطار گردشگری شمال)‌ یا تورهای قطار گردشگری چند روزه (مانند تور قطار گردشگری گرگان و گلستان)، فقط یک تور تفریحی نیستند و هدف آن‌ها همراه کردن گردشگران با داستان‌ها و اطلاعات جالبی است که کارشناسان در حین برنامه از ایران و راه آهن ایران بازگو می‌کنند. از همین رو می‌تواند برنامه ای کاملا مناسب برای گروه‌های سازمانی و ادارات باشد.

بسته به اینکه برای چه هدفی قطار را انتخاب کرده اید و عازم کجا هستید، نوع قطار نیز متفاوت خواهد بود. مثلا ممکن است، عازم سفری نیم ساعته باشید. در این صورت، تماشای مناظر به صورت ایستاده هم، برایتان جالب خواهد بود. برخی از سفرها نیز، قطارهایی با کوپه‌های بزرگ دونفره با سرویس و حمام اختصاصی می طلبد، چون ممکن است روزها در سفر باشید.

در تور یک روزه گردشگری راه آهن ایران به مقصد راه‌آهن شمال با حرکت از تهران به سمت شمال، خط آهن از دشت های حاصل‌خیز ورامین، کویر گرمسار، و دامنه های کوهستانی البرز عبور می‌کند. طبیعت در طول مسیر رنگ به رنگ شده و در هر بخشی از آن می‌توان جلوه ای متفاوت از ترکیب آسمان و زمین را مشاهده کرد؛ یک روز فوق العاده برای بازدید و لمس اقلیم متنوع، بکر و دیدنی برای دوستداران طبیعت.

قطار گردشگری برنامه ای کاملا مناسب برای تورهای دانش آموزی ست. امکان متمرکز کردن دانش آموزان در یک فضای قابل کنترل ،امن و در عین حال راحت و جذاب، موقعیت مناسبی ست تا دانش آموزان به همراه اولیاء مدرسه، یک گردش علمی تفریحی متفاوت را تجربه کنند. حضور راهنمایان ویژه کودک و کارشناسان زمین شناسی، منابع طبیعی، جغرافی، تاریخ و…، میتواند فضای علمی شیرینی را در کنار فضای تفریحی ایجاد کند.

برخی از شرکت‌ها و سازمان‌های طرف قرارداد گردشگری راه‌آهن

تورهای قطار گردشگری و گردشگری راه‌آهن ایران

× چطور می‌تونم کمکتون کنم؟